jednostka ciekawostki

Fort “Car Aleksander Pierwszy”

Ta interesująca budowla to fort “Car Aleksander Pierwszy”, zwana też “Fortem Zadżumionym”. Znajduje się na sztucznej wyspie (no, wysepce raczej) w Zatoce Fińskiej.

Fort Zadżumiony z powietrza. (autor nieznany, via amusingplanet.com)

Fort był elementem fortyfikacji broniących podejść do portu w Sankt Petersburgu, razem z bazą morską Kronsztad i szeregiem innych fortów artyleryjskich. Zbudowano go w dziewiętnastym wieku, nie uczestniczył w żadnych walkach, ale spełnił rolę odstraszającą podczas wojny krymskiej.

Swoją drugą nazwę wziął od laboratorium bakteriologicznego, założonego tam w 1899 roku, pięć lat po odkryciu pałeczki dżumy. W laboratorium prowadzono prace nad szczepionkami przeciw dżumie, cholerze, tężcowi i szkarlatynie, aż do rewolucji w 1917 roku, kiedy to laboratorium zlikwidowano, a jego wyposażenie przewieziono do centrów badawczych w Piotrogrodzie (czyli przez zatokę tylko), Moskwie i Saratowie.

Od rewolucji fortem zarządzała marynarka wojenna, utrzymując w nim bazę remontową. Do 1983 roku z fortu wymontowano w zasadzie całe wyposażenie, a potem opuszczono. Po zmianie ustroju w latach 90. fort był popularnym miejscem nielegalnych rejwów. No bo czy może być lepsze miejsce na stroboskopy, techno i narkotyki, niż porzucone laboratorium bakteriologiczne?

Więcej, więcej.

Fort Zadżumiony na Google Maps.

Witek

Pisze opowiadania SF: wrzutnia nocna. Notuje kwiatki z sesji erpegowych: co lepsze kawałki. Autor systemu RPG idee fixe. → twitter