polityka

Puszcza

Udostępniam ten wpis, ponieważ chciałbym zwrócić Waszą uwagę nie tyle na opinię, którą wyraża, ile na sposób, w jaki ją sformułowano. Jest w nim kilka rzeczy, które mi się podobają:

  • Tekst zaczyna się od stwierdzenia typu “dlaczego to jest dla nas ważne”, potem jest logiczny wywód, a dopiero na samym końcu jest konkluzja, że dyrekcja Lasów Państwowych robi dobrze albo źle i w związku z tym partia jest za albo przeciw. Jest też wyraźnie napisane, czego autorzy chcą.

  • Autorzy piszą, jak sprawa ma się do ich priorytetów. Razem jest partią pracowników, więc bardziej się przejmuje tym, jak ludzie pracują, niż przyrodą. Ten tekst między innymi sprowadza jedno do drugiego, ponieważ wyłuszcza, że sprawa puszczy jest również sprawą pracowników i że nie ma konfliktu interesów między nimi.

  • Tekst przytacza główne argumenty obu stron sporu. Wnosząc do niego swoje stanowisko używa stwierdzeń weryfikowalnych: świerków jest tyle i tyle, zmiany klimatu powodują to i to, i tak dalej.

  • Autorzy w kilku miejscach zastąpili zwroty oceniające odwołaniami do faktów, na przykład: kontrola NIK wykazała to i to, ustawa leśnicza nakazuje to i to. Najbardziej oceniający zwrot, mówiący, że konflikt jest sztucznie podsycany, sformułowano tak, by nie wskazywać ani nie insynuować winy, a jedynie stwierdzić, że jest problem.

  • Na końcu jest powiadomienie o demonstracji organizowanej przez zupełnie inną partię, która występuję w tym wypadku w tej samej sprawie i ma to samo stanowisko. Odbieram to w ten sposób, że nie chodzi w ogóle o to, czy Razem chce się z Zielonymi kumplować, czy nie, tylko o to, że w tym wypadku mają wspólną sprawę z nimi, więc ich wspierają.

W polityce jest miejsce na memy, czyli przekaz emocjonalny na odlew, ale najważniejsze są poglądy. O jakości polityki decyduje jakość naszej argumentacji. Pod tym względem ten tekst mi się podoba i mam nadzieję, że inne partie również będą stosowały ten format.

P.S. Na demonstrację się wybieram.

facebook.com/partiarazem/photos/a.430709850430410.1073741828.430323810469014/551265111708216


republikacja z: facebook.com/jzwesolowski/posts/581588128689194

Jacek

Prowadzi studio działalności okołogrowej Inżynieria Wszechświetności i tam m.in. pisze więcej o grach. Autor podręcznika Level design dla początkujących. Twórczość Jacka można wspierać na Patronite. → facebook → twitter