polityka

Statystyka w dużych grupach

Ciekawostka: w 2014 roku stwierdzono w Polsce 526 morderstw. To daje w przybliżeniu jedno morderstwo rocznie na każde 73 tysiące osób.

Można powiedzieć w uproszczeniu, że gdyby z Polski wyjechały 73 tysiące losowo wybranych osób, to statystycznie “zabrałyby” ze sobą jedno morderstwo rocznie. Analogicznie, gdyby do Polski przyjechała grupa emigrantów z innego kraju, to przywieźliby ze sobą “swoje” morderstwa, z grubsza proporcjonalnie do tego, ilu by ich przyjechało. Polska niekoniecznie stałaby się przez to krajem mniej bezpiecznym: wzrosłaby liczba morderstw, ale to nie znaczy, że wzrosłaby liczba morderstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Przyglądając się dużym grupom ludzi zawsze trzeba brać pod uwagę statystykę. W każdej wystarczająco dużej grupie wcześniej czy później ktoś kogoś zamorduje. Prawidłowo zadane pytanie brzmi: czy w tej grupie morduje się częściej bądź rzadziej niż w innych?

W imię zwięzłości nie wnikam w probabilistykę, ale warto przynajmniej napomknąć, że zdarzenia występujące rzadko, takie jak morderstwa, mają większy “rozrzut” niż zdarzenia występujące nagminnie. Dokładnie ta sama statystyczna skłonność do morderstw czasami realizuje się jako ich całkowity brak, a czasem jako pięć morderstw w jeden dzień.

Gdybym miał wróżyć ze statystyki kłopoty wywołane przez imigrację, szczególną ostrożność okazywałbym wobec Litwinów, Łotyszy i Estończyków. W tych krajach popełnia się (przeliczeniowo) kilka razy więcej morderstw niż w Polsce. Zaraz jednak musiałbym się zmitygować: o tej statystyce nie decyduje szczególnie morderczy temperament narodów nadbałtyckich, lecz panujący w tych krajach porządek prawny. Widzimy to również na przykładzie Polski, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba morderstw spadła o około połowę, choć ludzie wciąż żyją tu ci sami. Dlatego gdyby z dnia na dzień wielu Litwinów przyjechało do Polski, prawdopodobnie okazałoby się, że średnio popełniają jedno morderstwo rocznie na… 73 tysiące osób.


republikacja z: facebook.com/jzwesolowski/posts/586036801577660

Jacek

Prowadzi studio działalności okołogrowej Inżynieria Wszechświetności i tam m.in. pisze więcej o grach. Autor podręcznika Level design dla początkujących. Twórczość Jacka można wspierać na Patronite. → facebook → twitter