polityka

Brak przyzwolenia na przemoc

Jedną z najcenniejszych rzeczy w naszej kulturze jest brak przyzwolenia na przemoc. Kiedy kilka dni temu ktoś zdewastował taksówki jednego rodzaju w imieniu kierowców taksówek innego rodzaju, niektórzy przyklasnęli, ale większość stanęła po stronie pokrzywdzonych, a sprawcę ujęto następnego dnia.

Nie dajcie się nabrać na retorykę ludzi, którzy, pozorując oburzenie wobec przemocy, sami do niej nawołują. Oni też chcą stosować przemoc i czekają na Wasze przyzwolenie. Kiedy im je dacie, zastosują ją wobec Was, bo nikogo innego nie będą mieli pod ręką.

Ściślej, najpierw zastosują ją wobec nielicznych w naszym kraju obcokrajowców (już paru pobili); potem wobec moich tęczowych znajomych (już parę miejsc obrzucano); potem wobec moich znajomych “lewaków”; na końcu wobec mnie. Jednak potem nie będą już mieć nikogo innego pod ręką, więc i Wam się nie upiecze. Przemoc, na którą jest przyzwolenie, szybko staje się sposobem na życie.

Brak przyzwolenia na przemoc powstrzymuje przed działaniem również obecny rząd, który póki co robi wszystko, byśmy uwierzyli, że w stosownych okolicznościach chętnie odwoła wybory, a przeciwników pozamyka w więzieniach. Musi jednak wpierw uznać, że ujdzie mu to na sucho. Wasz brak przyzwolenia na przemoc, prześladowania, nadzwyczajne uprawnienia służb i tak dalej trzyma te zapędy w szachu.

Żyjemy w układzie naczyń połączonych. Wasze czyny wracają do Was. Obawiajcie się ludzi, którzy sięgają po przemoc, a nie ludzi, których łączą z nimi powierzchowne podobieństwa. Nie przyklaskujcie przemocy, która zdaje się działać po Waszej myśli. Przemoc zawsze stwarza pole dla dalszej przemocy.

Zamachowcy z Brukseli świadczą o muzułmanach nie bardziej niż faszyści z ONR świadczą o Polakach. Prawdziwe, przewrotne braterstwo łączy zamachowców z faszystami, a nie faszystów z Wami, czy zamachowców z muzułmanami. Łączcie wysiłki z tymi, którzy przemocy się sprzeciwiają, tak samo jak Wy.

[Właśnie skończyłem czytać 500-stronicowy rękopis i nanosić na nim poprawki, więc jestem w nastroju aspołecznym. Z góry przepraszam za to, że będę kasował wszystkie komentarze pod tym wpisem, bez względu na ich treść.]


republikacja z: facebook.com/jzwesolowski/posts/612030032311670

Jacek

Prowadzi studio działalności okołogrowej Inżynieria Wszechświetności i tam m.in. pisze więcej o grach. Autor podręcznika Level design dla początkujących. Twórczość Jacka można wspierać na Patronite. → facebook → twitter