jednostka ciekawostki

Czternaście lat na Marsie

Dzisiaj wypada czternasta rocznica lądowania łazika Opportunity na Marsie.

Mars Exploration Rover, wizja artysty (źródło: JPL)

Opportunity, czyli Mars Exploration Rover – B, wylądował na Czerwonej Planecie 25 stycznia 2004 roku, po siedmiu miesiącach lotu. W czasie swojej misji łazik przetrwał siedem marsjańskich zim, zarycie się w piasku (czyli sytuację która zakończyła działalność bliźniaka, łazika Spirit, w 2010 roku), awarię pamięci Flash, burze piaskowe i kurz na panelach baterii słonecznych. Przez czternaście lat swojej aktywności dostarczył bardzo mocnych przesłanek na obecność wody na powierzchni Marsa w zamierzchłej przeszłości, natrafił na meteoryt i zbadał go, zwiedził okolice dwóch kraterów (Victoria i Endeavour; na zdjęciu satelitarnym tego pierwszego można go zobaczyć, jeśli się wie gdzie patrzeć), oraz ustanowił rekord dystansu pokonanego przez pojazd naziemny poza Ziemią (45 km; poprzedni należał do Łunochoda 2 i wynosił 39 km).

Łazik Opportunity przekroczył swój planowany czas misji o trzynaście lat i dwieście siedemdziesiąt cztery dni. Obecnie przeczekuje swoją ósmą marsjańską zimę zaparkowany na brzegu krateru Endeavour; ósmego marca powinien się obudzić i kontynuować misję.

Witek

Pisze opowiadania SF: wrzutnia nocna. Notuje kwiatki z sesji erpegowych: co lepsze kawałki. Autor systemu RPG idee fixe. → twitter