jednostka ciekawostki

Walery Poliakow

Dzisiaj wypadają siedemdziesiąte piąte urodziny pilota-kosmonauty Walerija Władimirowicza Poliakowa, dzierżącego nadal rekord najdłuższego nieprzerwanego pobytu w przestrzeni kosmicznej.

Walerij Poliakow

Rekord ustanowił podczas osiemnastej wyprawy na stację kosmiczną Mir, rozpoczętej ósmego stycznia 1994 roku. Jego głównym projektem podczas wyprawy było badanie wpływu długotrwałego oddziaływania stanu nieważkości na organizm człowieka – kluczowe dla bardzo długich misji, takich jak lot na Marsa. Był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu: z wykształcenia lekarz, z doświadczeniem w długoterminowych lotach – jego pierwszy pobyt na Mirze trwał dwieście czterdzieści dni. Jego kondycja fizyczna i psychiczna znajdowały się pod ciągłą obserwacją nie tylko podczas misji, ale także przez pół roku po jej zakończeniu.

Osiemnastą wyprawę na Mir Walerij Poliakow zakończył dwudziestego drugiego marca 1995 roku, spędziwszy w Kosmosie 437 dni, 17 godzin i 58 minut.

W wyniku analizy zebranych podczas lotu danych naukowcy orzekli, że możliwe jest zachowanie sprawności psychofizycznej podczas misji porównywalnej długością z lotem na Marsa.

Witek

Pisze opowiadania SF: wrzutnia nocna. Notuje kwiatki z sesji erpegowych: co lepsze kawałki. Autor systemu RPG idee fixe. → twitter