cokolwiek

Koniec misji Opportunity

Dzisiaj wysłano ostatnie sygnały do łazika Opportunity, milczącego od 10 czerwca 2018 roku.Łączność z łazikiem utracono podczas burzy piaskowej, która objęła całą powierzchnię Marsa. Przejrzystość atmosfery spadła tak bardzo, że baterie słoneczne przestały zapewniać prąd, konieczny do utrzymania elektroniki przy życiu. Burza trwała do października, przez cały jej czas próbowano nawiązać łączność z łazikiem — wysłano ponad osiemset komend.

Podczas czternastu lat na Marsie Opportunity przejechał 45 kilometrów, dostarczył dowodów na obecność wody na powierzchni Marsa w przeszłości, zbadał napotkany przypadkiem meteoryt, przekroczył znacznie planowane 90 dni swojej misji.

Aktywne misje marsjańskie to łazik Curiosity, na powierzchni od czerwca 2012, stacjonarne laboratorium InSight, na powierzchni od listopada 2018, satelity Mars Odyssey, Mars Express, Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Orbiter Mission, MAVEN i Trace Gas Orbiter.

W ciągu najbliższych dwóch lat planowane jest pięć bezzałogowych misji na Marsa, w tym trzy łaziki.

Witek

Pisze opowiadania SF: wrzutnia nocna. Notuje kwiatki z sesji erpegowych: co lepsze kawałki. Autor systemu RPG idee fixe. → twitter