grymilion dolarów

Sprawunki (choroba zawodowa)

Lista sprawunków, którą właśnie trzymam w dłoni, jest warta około 25 milionów złotych. Pozycje spisane na niej mają od pięciu do siedmiu zer.

Zima magiczno-realistyczna. Dziś jest 30 lutego, jutro będzie 31, pojutrze 32. Spadająca gwiazda. Jej ciepło rozgrzewa serca, serca rozgrzewają świat. Bezdomny z piwnicy jest geniuszem. Nieznany sprawca nigdy nie ma dosyć, zagarnia cudze ciepło. Gdzie spadły okruchy gwiazdy? Dziewczyna z naprzeciwka mieszka z kotami. Koty wskazują drogę.

Haker w bezpiecznej odległości opiekuje się osiłkiem w terenie. A może się nim bawi? Brudna robota do wykonania. Osiłek ma własne zdanie, ale nie wie wszystkiego. Haker nie ma nad nim władzy, a jednak ją sprawuje. Zaufanie, lojalność, półprawdy. To dla twojego dobra.

Nerd, hipster, dres, bekaeś – to klasy postaci. Miasto jest lochem. Rozmowa jest konfrontacją. Zamiast punktów życia – punkty przekonania. Ścieżka rozumu i ścieżka emocji. Żyjemy w wieku bez przemocy, chyba że to przemoc werbalna.

Światy równoległe: czerwony, zielony, niebieski. Każdy podlega innej nadrzędnej zasadzie. Utopie to czy dystopie? Pod pozorem zagadki kwantowego morderstwa przegląd charakterów – każdy człowiek to trzy wcielenia. Neonowe kolory. Transseksualny protagonista. Cyberpunk w stylu międzywojnia.

Łowcy demonów na szlaku. Potwór niebawem się ucieleśni. Pułapkę zamyka skobel zrobiony z ludzkiej duszy. Poświęć winnego, niewinnego, siebie. Ta sama sztuczka nigdy nie zadziała dwa razy. Zawsze za mało czasu na rozeznanie. Otchłań patrzy.

Cyganka przybywa do dworku. Wyschnięta studnia, spalona trawa, bryczka bez koni. Mieszkańcy kryją się w piwnicy. Słońce jest wrogiem, ciemność schronieniem, wszystkie wartości odwrócone. Kto raz tu przybył, już dworu nie opuści. Kto zaśnie i nie wstanie przed świtem, temu słońce wypali jaźń. Przesąd i uprzedzenie przesłaniają oczywiste rozwiązanie.

Na rodzinną planetę nie ma już powrotu. Wśród skał na orbicie lawirują kruche żaglowce. Życie jest sztuką odzysku. Wszystkiego brakuje, lecz wszystko się naprawia. Pieniądz nie ma znaczenia, liczą się tylko rzeczy odnawialne. Tęsknota za nieosiągalnym, lecz zawsze jest coś zamiast.

Sporządzanie podobnych list sprawunków jest częstą chorobą zawodową pracowników branż kreatywnych. O ileż łatwiej spędzić życie z zamkniętymi oczami niż z zamkniętymi ustami.


republikacja z: facebook.com/jzwesolowski/posts/589531487894858

Jacek

Prowadzi studio działalności okołogrowej Inżynieria Wszechświetności i tam m.in. pisze więcej o grach. Autor podręcznika Level design dla początkujących. Twórczość Jacka można wspierać na Patronite. → facebook → twitter