znalezisko

Mistyfikacje prasowe

W tym artykule autor opisuje (trochę rozwlekle, ale za to ze szczegółami) mistyfikację wykonaną przez Guardiana, na szkodę Juliana Assange’a.

Mianowicie Assange udzielił wywiadu pewnej włoskiej gazecie, w którym powiedział między innymi, że Trump zaburza istniejącą strukturę władzy i że z takiego zaburzenia mogą wyniknąć rzeczy zarówno dobre, jak i złe. Na pytanie, czemu Wikileaks wydaje się mało obecne w Rosji, odpowiedział, że rosyjscy aktywiści mają własne kanały publikacji, które wolą, bo Wikileaks jest głównie anglojęzyczne i działa w kręgu kulturowym języka angielskiego. Guardian streścił te wypowiedzi w ten sposób, że Assange ostrożnie popiera Trumpa, a Rosję uważa za kraj z wolnością słowa, w którym Wikileaks nie jest potrzebne. To przekłamanie zrobiło wirala, w odróżnieniu od sprostowań.

Zasadniczy problem w tym wypadku polega na tym, że Guardian to poważna gazeta, która na co dzień robi poważne dziennikarstwo, a jednak tutaj pozwoliła sobie na coś absolutnie niedopuszczalnego. Uogólniając, problem polega na tym, że standardy dziennikarskie, nawet te przyzwoite, są dziurawe, a przez sita redakcyjne przeciekają groźne dla otoczenia kurioza. Wydaje się, że redakcje są zwłaszcza podatne na przekłamania, które idą po ich linii programowej (w tym wypadku – Guardian i Assange od pewnego czasu mają sobie dużo za złe).

Odnoszę wrażenie, że z tym samym problemem od lat borykamy się w Polsce. Są u nas zupełnie przyzwoite redakcje, które jednak w pewnych tematach dostają klapek na oczach. I nie jest to kwestia ostatniego roku czy trzech, tylko co najmniej piętnastu (co najmniej, bo wcześniej byłem za młody i po prostu nie kojarzę).

(a w ogóle to jest taki artykuł, który chciałbym napisać, ale nie mam na to czasu, mianowicie że nie ma żadnej “post-prawdy”, bo w “post-prawdzie” żyjemy od zawsze; z przyczyn kulturowych i technologicznych czasami wydaje się, że przewagę ma prawda materialna, a kiedy indziej – prawda emocjonalna, a od tej dynamiki zależy bieżący kształt publicznej debaty)


Artykuł:

The Guardian’s Summary of Julian Assange’s Interview Went Viral and Was Completely False


republikacja z facebook.com/jzwesolowski/posts/756632124518126

Jacek

Prowadzi studio działalności okołogrowej Inżynieria Wszechświetności i tam m.in. pisze więcej o grach. Autor podręcznika Level design dla początkujących. Twórczość Jacka można wspierać na Patronite. → facebook → twitter