jednostka ciekawostki

Drzewo, które posiada siebie

Lokalna legenda w amerykańskim mieście Athens w stanie Georgia głosi, że na początku dziewiętnastego wieku pewien człowiek tak lubił drzewo rosnące na jego posesji, że postanowił zagwarantować mu ochronę — więc uczynił je właścicielem samego siebie i ziemi, na której rośnie.

Drzewo Które Posiada Siebie (zdjęcie Huron W. Smith, via Wikipedia)

Są liczne problemy z tą historią: jedynym jej źródłem jest anonimowy artykuł w lokalnej gazecie, wydrukowany 60-70 lat po fakcie. Drzewo nie posiada także zdolności prawnej pozwalającej na posiadanie czegokolwiek, oraz nawet gdyby miało, to tytuł własności musiałby zostać przez nie zaakceptowany.

Jakkolwiek wątpliwe byłby jednak podstawy prawne, wobec faktu iż drzewo posiada ochotniczych “stewardów” swojej posiadłości, jak również organizację, która występuje jako rzecznik drzewa, władze hrabstwa Athens stoją na stanowisku, że tytuł własności obowiązuje de facto.

Z punktu widzenia drzewa to dobrze: Drzewo Które Posiada Siebie padło w 1942 roku, złożone chorobą korzeni i wichurą. W tym miejscu rośnie teraz pokaźny dąb, wyhodowany z żołędzia oryginału — jako Syn Drzewa Które Posiada Siebie uznawany jest za dziedzica wszelkich praw nadanych rodzicowi.

Syn Drzewa Które Posiada Siebie (zdjęcie: użytkownik Wikipedii Bloodofox)

Więcej: Tree That Owns Itself

Witek

Pisze opowiadania SF: wrzutnia nocna. Notuje kwiatki z sesji erpegowych: co lepsze kawałki. Autor systemu RPG idee fixe. → twitter